Imunoterapie dendritickými buňkami

Immuntherapie mit dendritischen Zellen

Všichni jsme neustále v kontaktu s bakteriemi, viry a plísněmi. Proč ale navzdory tomu neonemocníme častěji? Je to proto, že náš imunitní systém s těmito patogeny bojuje.

Imunitní systém ale nebojuje jen s viry a bakteriemi. Někdy se buňky našeho vlastního těla začnou nekontrolovatelně dělit. Takové množení buněk se v našem těle děje každý den. Přesto se rakovina rozvine v průměru jen jednou za 200 let života – i díky síle našeho imunitního systému.

Lidský imunitní systém má kapacitu rozpoznat téměř všechny zhoubné proliferující se buňky, ze kterých by se rakovina mohla vyvinout, a zničí je, aniž bychom si toho všimli.

Imunoterapie dendritickými buňkami využívá této schopnosti imunitního systému v boji proti rakovině.

Rakovina a imunitní systém

Imunitní systém téměř vždy rozpozná růst maligních buněk. Některé proliferující buňky jsou však natolik pozměněny, že je imunitní systém těžko klasifikuje jako maligní. Nádory nad určitou velikost navíc produkují látky, které oslabují náš imunitní systém.

Pacienti s rakovinou mají proto často oslabený imunitní systém. Lékaři se pak snaží posílit jejich imunitní systém léky, vitamíny a stopovými prvky nebo pomocí doplňkové medicíny.

Co je rakovina

Rakovina vznikne, když buňka unikne přísné kontrole našeho těla. Buňka se začne nekontrolovaně množit a produkuje deriváty, které napadají okolní tkáně.

Pokud se tyto degenerované buňky šíří lymfatickými a krevními kanály, mohou se tvořit metastázy. Metastázy jsou "dceřiné nádory" degenerovaných buněk.

Existuje asi sto různých druhů rakoviny. Liší se například průměrným věkem, ve kterém se vyskytují, rychlostí růstu a sklonem k tvorbě metastáz.

Jak funguje terapie dendritickými buňkami?

Dendritische Zelltherapie Informationen

Imunoterapie dendritickými buňkami využívá sílu našeho imunitního systému. Skládá se ze 3 kroků:

1. "Růst" dendritických buněk

Pacientovi je odebráno 200 ml krve. V laboratoři specialisté izolují z tohoto krevního vzorku buňky, které se mohou vyvinout v dendritické buňky. Těmto „prekurzorovým buňkám“ jsou ve zkumavce podávány mediátory a růstové faktory. Ty zajišťují, že se prekurzorové buňky vyvinou do v dendritické buňky do 7 dnů.

2. Nasycení dendritických buněk informacemi

Výsledné dendritické buňky přijímají informace ještě ve zkumavce a mohou je později použít k rozpoznání rakovinných buněk v těle. Tato „informace“ se skládá z usmrcených a speciálně ošetřených rakovinných buněk příslušného pacienta.

3. Boj s rakovinou v organismu

Pacienti dostávají injekci dendritických buněk (nasycených informacemi). Dendritické buňky procházejí lymfatickým systémem těla a předávají informace zabijáckým buňkám (T- lymfocytům). Po kontaktu s dendritickými buňkami se zabijácké buňky aktivují a bojují proti rakovinným buňkám v celém těle.

Kromě toho dendritické buňky aktivují pomocné TH-buňky. Pomocné TH-buňky podporují zabijácké buňky v boji proti rakovinným buňkám.

Terapie dendritickými buňkami ve srovnání s chemoterapií nebo radioterapií

Při léčbě pomocí dendritických buněk využívají specialisté imunitní systém těla k boji proti rakovině tím, že mu poskytují potřebné informace.

Na rozdíl od jiných forem terapie, jako je chemoterapie nebo ozařování, které využívají k boji s nádorem cizorodé látky nebo záření, je terapie dendritickými buňkami velmi přirozenou a šetrnou metodou. Bojuje proti nádorovým buňkám, ale neškodí zbytku těla.

Jaké vedlejší účinky lze očekávat

Terapie dendritickými buňkami má pouze velmi neškodné vedlejší účinky, pokud vůbec nějaké má. Vedlejší účinky rychle mizí a na pacienta téměř nemají vliv.

Vzácné vedlejší účinky jsou většinou způsobeny imunitní reakcí těla. Připomínají příznaky infekce, při které se uvolňují zánětliví poslové: mírná horečka, pocit omámení nebo otok lymfatických uzlin. Občas místo vpichu zčervená.

Všechny tyto příznaky jsou neškodné.

Jak dlouho musíte po ošetření zůstat na klinice?

Vzhledem k tomu, že terapie dendritickými buňkami nemá prakticky žádné vedlejší účinky, není pro léčbu nutný pobyt v nemocnici. Terapie se provádí ambulantně.

První schůzka s odběrem krve trvá dvě hodiny.

Druhá schůzka včetně injekce o týden později trvá také dvě hodiny.

Lze terapii dendritickými buňkami provádět současně s jinými terapiemi?

V zásadě lze terapii dendritickými buňkami provádět současně s jinými způsoby léčby nádorů. Různé způsoby léčby by však měly být vzájemně koordinovány.

Měli bychom zastavit jiné terapie ve prospěch terapie dendritickými buňkami?

Počet studií o terapeutickém přínosu dendritických buněk v léčbě nádorů neustále narůstá. V žádném případě byste však neměli opouštět standardní terapie. Tyto formy terapie již prokázaly svou účinnost v rozsáhlých studiích.

Kdo a jaký typ rakoviny může být léčen imunoterapií pomocí dendritických buněk?

Nezáleží na tom, jaký typ rakoviny máte. Terapii dendritickými buňkami lze použít u všech typů rakoviny. Jedinou výjimkou je rakovina krve (leukémie).

Léčba je nejúspěšnější, když je v těle jen malé množství nádorových buněk. To je případ například krátce po operačním odstranění nádoru.

Chcete se dozvědět víc anebo hovořit s odborníkem?

Napište nám

Kdy by měla být zahájena imunoterapie s použitím dendritických buněk?

Imunitní systém pacientů, kteří mají v těle jen málo nádorových buněk, funguje mnohem lépe než u lidí trpících velkou nádorovou zátěží.

Stejně jako u ostatních terapií rakoviny, jako je například chemoterapie a radioterapie, čím dříve s terapií začnete, tím je úspěšnější.

Může terapie dendritickými buňkami vyléčit rakovinu?

Rozlišujeme 2 případy:

Případ 1: Pacienti s primárním nádorem, který lze chirurgicky odstranit a který dosud nemetastázoval

V tomto případě je cílem terapie 1. vyléčení, a 2. prevence recidivy rakoviny. Úspěšnost je přes 90 procent. Stačí jeden léčebný cyklus.

Případ 2: Pacienti, jejichž nádor nemohl být odstraněn, kde se vytvořily metastázy a jsou postiženy další orgány

Cílem terapie je zastavit progresi a metastázy do dalších orgánů. V závislosti na typu rakoviny je míra odpovědi 60 až 65 procent podle kritérií WHO.

Rakovina sice nezmizí, ale je pod kontrolou a výrazně se prodlužuje délka a kvalita života.

V tomto případě je často nutný více než jeden terapeutický cyklus. V závislosti na individuální situaci se cyklus opakuje po 6 až 9 měsících.

Jak dlouho trvá, než se léčba projeví?

Výsledky lze očekávat do 3 měsíců. Plný účinek terapie dendritickými buňkami je pozorován po 6-9 měsících.

Kde se imunoterapie dendritickými buňkami (DCT) provádí?

Ošetření se provádí na soukromé klinice v Německu. S výjimkou některých pobaltských států neexistuje schválení pro DCT v jiných evropských zemích. Přeprava buněk – jak je v některých případech nabízena - není povolena, mimo jiné proto, že nelze zaručit účinnost buněk po přepravě.

Jednoduché pro pacienta, složité na výrobu

Pro pacienty je terapie dendritickými buňkami velmi jednoduchá. Krev se odebírá při první schůzce. Při druhé schůzce jsou buňky injikovány pod kůži pacienta.

Nicméně, výroba "buněčného preparátu" s dendritickými buňkami je komplexní. Může být prováděna pouze v úředně schválené, specializované a vysoce kvalitní laboratoři, která má potřebné vybavení.

K výrobě buněčného preparátu jsou podle přísných předpisu potřební vysoce kvalifikovaní pracovníci. 

Co můžete od konzultace očekávat

Kontaktujte nás prostřednictvím kontaktního formuláře. Pokud si přejete, můžete nám již poskytnout  následující informace.

  • Věk dotyčné osoby a typ a stadium Vašeho onemocněni (rakoviny)
  • Vaše telefonní číslo

Náš odborník Vás bude kontaktovat a domluví si schůzku. Konzultace může probíhat telefonicky nebo videohovorem (Zoom).

Při konzultaci se Vás zeptáme na Váš aktuální stav, Váš konkrétní případ a podrobně probereme možnosti léčby.

Po konzultaci se můžete rozhodnout, zda můžeme Vaše záznamy předat našim lékařům. Pokud pro Vás naši lékaři najdou vhodnou léčbu, budeme Vás informovat o nejlepších možnostech.

Chcete se dozvědět víc anebo hovořit s odborníkem?

Napište nám

Výhody dendritické buněčné terapie

Tato terapie aktivuje tělu vlastní imunitní buňky a pomáhá mu porazit nádorové onemocnění. Je vysoce účinná a má malé nebo žádné vedlejší účinky. Terapie dendritickými buňkami je vhodná u všech typů nádorových onemocněni kromě rakoviny krve (leukémie).

Redukuje nádory až o 65 %


Působí preventivně proti růstu metastáz 4-6x účinněji


Působí preventivně proti relapsům a recidivám


Prakticky žádné vedlejší účinky


Zlepšuje účinek jiných terapií rakoviny 2-3 - krát


Nevyžaduje pobyt v nemocnici


Chcete se dozvědět víc anebo hovořit s odborníkem?

Napište nám
Deutsch / GermanEnglisch / English